Tüp Bebek

  • Tüp Bebek

TÜP BEBEK

Son yıllarda tüm dünyada yardımcı üreme tekniklerine başvuran çiftlerin sayısı artıyor. İnsanların bilinçlenmesi, doğru bilgiye ulaşım kolaylığı ve teknik gelişmeler sayesinde pek çok çift için kısırlık artık bir kader değil.

Tüp bebek, normal olarak gebelik şansı olmayan ya da çok az olan çiftlerde gebelik şansını arttıran bir tedavi yöntemidir.  Kadın ve erkeğe ait üreme hücrelerinin vücut dışı koşullarda döllenme işlemidir.

Genel olarak tüp bebek tedavisi adım adım izlenecek bir tedavi programı içerir.

  • Ön Görüşme Aşaması

Tüp Bebek tedavisinin ilk aşaması ön görüşme ile başlar. İnfertil çift ilk görüşme için geldiğinde hem kadına hem erkeğe ait öykü dinlenerek kaydedilir. Daha önce yapılmış olan testler, çekilmiş rahim filmi, ameliyat epikrizleri değerlendirilir. Bunların ışığı altında yapılan jinekolojik ve ürolojik muayeneler sonucunda çifte uygulanacak tedavi şekline karar verilir.

  • Yumurta Geliştirme Dönemi (Ovülasyon İndüksiyonu)

Tüp bebek tedavisine adet döneminin ikinci veya üçüncü gününde başlanır. Yumurta geliştirmek için Folkül Geliştirici Hormon (FSH) denen ilaçlar iğne şeklinde uygulanmaya başlanır. İğnelerini yaptıran  hasta, aralıklı olarak kontrole çağrılarak yumurta gelişimi değerlendirilir.

Yumurtaların olgunlaşması için son olarak verilen iğne (çatlatma iğnesi) belirli bir saatte uygulanır. Bu saat çok önemlidir çünkü yumurta toplama işlemi bu iğne uygulandıktan 35-36 saat sonra yapılır.

Yumurta geliştirme dönemi, yapılan bu son iğneyle bitmiş olur. Genellikle adet başından itibaren 10-12 gün içerisinde tamamlanan bu dönem kaliteli yumurta elde edilmesi için önemli bir aşamadır.

  • Yumurta Toplama İşlemi

Olgunlaşma iğnesiyle geliştirilen yumurtaların toplanma işlemi; OPU (Oosit Pick Up) işlemi genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık olarak 15 dakika sürer.

Kadına OPU işlemi uygulanırken, erkekten de sperm hücresi örneği alınır.

 Hasta, işlemin ardından yaklaşık iki saat hastanede dinlendirildikten sonra evine gönderilir.

  • Mikroenjeksiyon İşlemi

Bu işlem saç kılı kadar ince bir iğne kullanılarak özel bir mikroskop altında yumurta içine spemin yerleştirilmesi işlemidir. Bu mikroenjeksiyon işlemi sonrasında oluşan döllenmiş yumurtaya embriyo adı verilir.

Mikroenjeksiyon işleminde kullanılan yumurtalar kaliteli ve olgunsa ortalama %80 oranında döllenme başarıyla gerçekleşir.

Döllenen embriyolar inkübatör denen özel bir sistemin içinde takibe alınırlar.

Elde edilen embriyo sayısına göre embriyo gelişiminden 2 ila 5 gün sonrası dönemde transfer gününe karar verilir.

  • Embriyo Transferi

Tedavi yoluyla laboratuvarda oluşturulan embriyoların doğal ortamlarına yani rahim içine koyulması işlemine “embriyo transferi” denir.

Transfer işlemi, çok basit bir muayene işleminden farksızdır. Herhangi bir anesteziye gerek duyulmaz.

İşlem, karından yapılan ultrasonografi eşliğinde gerçekleşir.

Rahimin ultrason ekranında net görünebilmesi için mesane yani idrar torbası dolu olmalıdır. Bunun için işlem öncesinde hastaya bol miktarda su içirilerek idrar sıkışması sağlanır.

Jinekolojik muayene masasına alınan anne adayının rahim ağzının görülebilmesi için vajinaya bir spekulum yerleştirilir. Daha sonra rahim ağzından bir kateter yardımıyla embriyolar rahim içine verilerek işlem sonlanır.

  • Gebeliğe Destek Olucu Tedavi Dönemi (Luteal Faz)

Bu dönemde transfer edilen embriyoların tutunması amacıyla ilaçlar verilir. Progesteron, östrojen ve/ ve ya HCG hormonu,  aspirin türevi ilaçlar ve bazı özel durumlarda kan sulandırıcı iğneler kullanılabilir. Bu süreç 12 gün sürer.

Tüp bebek tedavisinin sonucunu, transferden 14 gün sonra yapılan gebelik testi ile öğrenmek mümkündür.