Saç Ekimi

  • Saç Ekimi

SAÇ EKİMİ

Çağımızın belki de estetik yönden en sık rahatsızlık duyulan sorunu kellik veya saç dökülmesidir. Bazı insanlar bu rahatsızlığı ileri ki yaşlarda yaşarken, bazıları genç yaşta karşılaşıyor ve saç dökülmesi sadece erkek ya da kadınlarda değil her iki cinsiyetin ortak problemi. Maalesef insanların sosyal yaşamına negatif etki edecek kadar da sorun oluşturabiliyor.

KELLİK veya SAÇ DÖKÜLMESİNİN NEDENLERİ

Kadın ve erkekte gözlenen saç kaybının nedenleri farklılık göstermektedir. Erkeklerdeki saç kaybının başlıca nedeni aileden gelen genetik özellikler iken; kadınlarda gözlenen saç kaybının nedenleri ise genellikle doğum sonrası ve menopoz gibi hormonal değişiklikler, tiroid sorunları gibi bazı hastalıklar, kansızlık, demir başta olmak üzere bazı mineral eksiklikleri, D vitamini başta olmak üzere bazı vitamin eksiklikleri,  yoğun stres, zararlı kozmetik ürünler ve travmalar olabilmektedir.

Saç kaybının tedavisi, sorunun kaynağına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bazen altta yatan hastalığın tedavi edilmesi saç kaybını durdurabilmektedir. Bazı durumlarda ise tek çözüm saç ekimidir.

SAÇ EKİMİ NASIL YAPILIR?

Saç ekimi operasyonu, hem erkek hem de kadınlarda uygulanabilen, özellikle saçın daha yoğun olduğu başın arka tarafından alınan saç köklerinin, saçların döküldüğü bölgeye taşınmasıdır.

Saç ekimi konusunda uzman doktor ve ekibi tarafından yapılması gereken ciddi bir işlemdir. Bu ekibin kalitesi ve tecrübesi oldukça önemlidir.

Uygulanacak saç ekimi operasyonu öncesinde operasyonu yapacak doktor tarafından hastalar saç muayenesi yapılarak, tedavi planı ve saç nakli hakkında detaylı bir şekilde kendilerini bilgilendirirler. Yapılacak bu muayenede, açıklık ya da seyreklik alan derecesi ölçülür; ense üzerindeki dökülmeyen transfer edilecek saç köklerinin sağlık durumuna ve sıklığına bakılır. Ameliyat öncesi hastanın transfer edilecek kıl kökü sayısı planlaması yapılır.

Saç ekiminde dikkat edilmesi gereken diğer önemli nokta ise kullanılan tekniktir.

 FUE TEKNİĞİ

Saç ekimi için dünyada ve ülkemizde ağırlıklı olarak uygulanan FUE tekniğidir. Saç kökleri başın arka tarafından, ense bölgesinden kökler teker teker toplanır. Donör bölgeden toplanan saç kökleri ekim yapılacak bölgeye tek tek transfer edilir. Bu işlem lokal anestezi altında yapılır. İşlem esnasında bir acı hissedilmesi beklenmez.

Saç ekiminde ilk 2 – 3 saat greftlerin (saç köklerinin)  alım sürecidir ve bu süre içinde hasta yüzüstü yatar. Greftlerin alımı tamamlandıktan sonra ekim sürecine geçmeden önce hasta mola verebilir ve isterse yemek yiyebilir . Ekim süreci ise yine greft miktarına bağlı olmak üzere 2 – 4 saat sürebilir. Bu süre içinde hasta sırt üstü ve başı hafif yüksek durumda yatar. Bu süre içinde televizyon izlemek ya da müzik dinlemek mümkündür.

Bu teknikte ensede herhangi bir iz kalmaz. Ortalama 1 yıl sonunda ekilen saçlar yeni bölgede sağlığını ve kuvvetini kazanmış olur.

PRP (Platelet Rich Plasma) ve saç mezoterapisi de saç ekimi tedavisinin desteklenmesi için uygulanabilecek diğer ek tedavilerdir.

PRP, hastanın kendi kanının kullanılarak saçlı derinin onarılmasını sağlayan bir işlemdir. Hastanın kendi kanından hazırlanan plazma deri altına enjeksiyon ile uygulanır. Saç ekimi operasyonlarından sonra da yerleştirilen greftlerden daha iyi sonuçlar almak için kullanılabilinir.

Saç mezoterapisi ise saçın ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral ve antioksidanların özel karışımlar halinde saçlı deriye enjekte edilmesidir. Bu işlem de yine PRP gibi saç derisine enjeksiyon ile uygulanır.