Diş ve Diş Eti Hastalıkları

  • dis ve dis eti hastaliklari

DİŞ VE DİŞ ETİ HASTALIKLARI

Sağlık sorunları dendiğinde ilk akla gelen hastalıklardan biri de diş ve diş eti hastalıklarıdır. Fakat diş sağlığımız için gerekli önemi gösterdiğimiz pek söylenemez. Ancak son yıllarda estetik kaygılarında ön plana çıkmasıyla, insanlar diş görüntülerine daha dikkat eder oldu ve diş sağlılarını korumaya özen göstermeye başladılar.

Diş çürüklerinin ve diş eti enfeksiyonlarının en önemli nedeni, diş temizliğine dikkat edilmemesidir. Diş çürükleri ve diş enfeksiyonları ; ağrı, kırmızı şişkin diş etleri, diş ve diş etleri arasında iltihaplanma, ağız kokusu ve yemek yeme ya da diş fırçalama sırasında kanama ile kendini gösterir.

Düzenli olarak yemeklerden sonra günde en az iki kere diş fırçalamak ve en az 6 ayda bir diş doktoruna gitmek bizi tüm bu sıkıntılardan kurtarır. Diş fırçası 3 ayda bir değiştirilmeli, diş fırçasının ulaşamadığı kısımlar diş ipi yardımı ile temizlenmelidir. Dişte meydana gelen çürükler acilen tedavi ettirilmeli, diş kaybı önlenmelidir. Bu yüzden diş fırçalama ya da yemek yeme sırasında kanamalar olursa, diş etlerinde de şişlik varsa ve ya ağız kokusu hissediliyorsa mutlaka diş doktoruna başvurulmalıdır.

DİŞ HASTALIKLARINDA TEDAVİ YÖNTEMLERİ

 Diş eti hastalıklarının tedavisi, dişler üzerindeki plak ve diştaşı temizlenmesi ve düzgün bir kök yüzeyinin sağlanmasını kapsar. Bu işlem dişetinde iltihaba neden olan bakteri ve irritanların uzaklaştırılmasını sağlar. Genellikle bu tedavi, dişetinin tekrar dişe adaptasyonu veya dişetinin büzülerek diş cebinin elimine olması için yeterlidir. Dişeti hastalığının erken döneminde vakaların çoğunluğunda, diştaşı ve diş plağının temizliğini takiben günlük etkin ağız bakımı başarılı bir tedavi için yeterlidir. Daha ilerlemiş vakalar cerrahi tedaviyi gerektirebilir.

Diş Çekimi:

Bir çok hastanın diş doktorundan kaçmasının sebebi diş çekimidir. Koruyucu tedavi yöntemlerine cevap vermeyen, çürük ve enfeksiyon gibi nedenlerden dolayı dolgu veya kanal tedavisi uygulamalarıyla kurtarılamayan dişlerin ya da ortodontik tedavi için ağızda olan yer darlığı nedeniyle dişlerin  ağızdan uzaklaştırılması işlemidir.

Kanal Tedavisi:

 Dişin geri dönülmez bir şekilde iltihaplandığında gerçekleştirilen müdahaleye kanal tedavisi denir ve dişin damar ve sinir paketini içeren pulpanın alınmasıyla gerçekleştirilir. Dişin içine yapılan dolgu ile kapatılması sonradan da üzerine yapılan kaplama işlemidir. Genelde yetişkinler için yapılan bu işlem çürük sonrası çocuklarda da uygulanabilmektedir.

İmplant Tedavisi:

Dental implant, diş hekimlerince, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine uygun malzemeden yapılan diş kökünün yerleştirilme işlemidir. Geleneksel kaplama, köprü ve damak protezlerine göre çok daha güvenli alternatif tedavi şekli olarak ifade edilir. Diş eksikliğini gidermeye ve ağız bölgesinde kayba uğrayan kısımları tamamlamaya yönelik çene kemiğinin içine ve ya üzerine yerleştirilen protezlerdir. Diş kayıplarını önleyen bu uygulamada implant tedavisi olmuş bir hasta aynı gün normal hayatına dönebilmektedir.

Diş Porseleni:

Diş hekimlerinin çok tercih ettiği malzemelerden biride dişte porselen kullanmadır. Porselen diş uygulaması sağlıklı olmayan veya estetik görünüme sahip olmayan, ısırma gibi temel görevini yerine getiremeyen dişinizin veya dişlerinizin porselen ile kaplanarak uygulanan bir diş protezidir. Porselen içine zirkonyum maddesi tercih edildiğinde renk değişmesi göstermeyen ve dayanıklı bir madde olduğu için gönül rahatlığı ile yıllarca kullanabilirsiniz Bu da hem sağlık hem de görüntü açısından dişleri doğal gösterir. Diş tedavisinde mucize olarak görülür.

Ortodonti Tedavisi:

Ortodonti çarpık dişlerin düzeltilmesi, diş, çene ve yüzdeki uyumsuzlukların giderilmesi ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Küçük çocuklarda çene gelişimine yardım ederek dişlerin doğru pozisyonlarda olmalarına yardımcı olurken, yetişkinlerde var olan diş eğriliklerinin ve kapanış bozukluklarının düzeltilmesini sağlar. Toplumdaki gelişim ve sosyal ilerlemeyle birlikte, güzel bir ağız yapısı ve mutlu gülümsemeleri tercih eden insanlar hem iş, hem de sosyal yaşamın en önemli unsurlarından birisinin dişler olduğunu söyleyerek ortodontik tedavi ihtiyaçlarından söz etmektedirler. Aynı zamanda ciddi bir rahatsızlık olan diş eğrilikleri, diş teli yardımı ile belirli bir süre içinde düzenli görünen dişlere ve gülüşlere sahip olmayı sağlamaktadır.

Diş Beyazlatma:

Diş beyazlatma, dişlerin yapısında oluşan sararmış renkleri gidererek doğal görünümüne kavuşturma işlemidir. Diş hekimlerinin kolaylıkla yaptığı bu işlemler, ağrısızdır ve hastaya lazer ile güzel bir diş görünümü kazandırır. En büyük diş sararma nedenleri arasında kahve, çay, kola, sigara gibi tüketimlerin neden olduğu vurgulansa da antibiyotik gibi ilaçların kullanımının da dişleri sararttığı uzmanlar tarafından belirtilir.

Gülüş tasarımı:

Kadınlarda tercihen ön iki dişin biraz daha uzun olması, erkeklerin dişlerinin homojen dağılması, dişlerle yanak ve dudakların desteğinin sağlanmasıyla daha estetik ve daha sağlıklı dişlere sahip olunabilir. Günümüzde bu konu ile ilgili en çok karşımıza çıkan, bilgisayar destekli olan gülüş programlarıdır. Bilgisayar destekli olan gülüş programları sayesinde öncesinde herhangi bir işlem yapılmadan, uygulama sonrasında gülüşünüzün yüzünüzle nasıl bir uyum içinde olduğunu tahmini olarak görebilirsiniz. Doktor ve hasta tarafından alınacak ortak kararlar ve doğru yapılacak bir gülüş tasarımı ile kısa sürede iyi bir sonucu yakalamak mümkündür.